ROK DOBRYCH MANIER

LUTY

            Bycie w relacji z drugim człowiekiem to nie tylko jedna z naszych podstawowych potrzeb, ale również ważny element na każdej płaszczyźnie życia: partnerskiej, rodzinnej, osobistej, towarzyskiej, biznesowej. Jak zadbać o dobre relacje z innymi? O czym powinniśmy pamiętać, jeśli chcemy prawidłowo się porozumieć? Jak pokonywać przeszkody, które utrudniają komunikację? Jak najlepiej zażegnać konflikt? Jak atmosfera rozmowy wpływa na jej przebieg? Co zrobić, by lepiej rozumieć partnera? Dobre i wspierające relacje z innymi ludźmi sprawiają, że nasze życie staje się bardziej satysfakcjonujące i szczęśliwe. Dlatego warto rozwijać w sobie umiejętności budowania dojrzałych relacji.
 

            Oto 5 kluczowych umiejętności, które są potrzebne w rozwijaniu zdrowych, ciepłych i satysfakcjonujących relacji:

 
  1. Zrozumiała komunikacja

  • Aktywne słuchanie

  • Mówienie ze swojej perspektywy

  • Jasnośc i klarowność w komunikacji bez domysłów

  • Zrozumienie zamiast ocen

 
  1. Szczerość i bycie sobą

Bądź sobą, mów szczerze co myślisz i czujesz, wtedy masz szansę na nawiązanie prawdziwej i dojrzałej więzi z drugim człowiekiem

 
  1. Empatia i wyrażanie zainteresowania i troska o drugą osobę

  •  Dbanie i traktowanie swoich potrzeb jako ważnych nie jest egoizmem, a zdrowym poczuciem własnej wartości i troski o siebie
  •  Empatia to umiejętność współodczuwania stanów emocjonalnych oraz spojrzenia na rzeczywistość z perspektywy drugiej osoby
 
  1. Dobro wspólne i współodpowiedzialność

Kiedy już umiesz otwarcie i szczerze wyrażać siebie w relacjach i kiedy potrafisz wznieść się ponad własne potrzeby, widzieć i respektować potrzeby innych ludzi, warto zobaczyć, że JA i TY tworzymy razem MY, czyli wspólnotę. I z tej perspektywy dbać o relację, jak o coś, co jest nasze, wspólne.

 
  1. Granice

  • Aby dbać o dobro wspólne absolutnie niezbędna jest znajomość i poszanowanie granic własnych i drugiej osoby. 
  • Badaj i komunikuj swoje granice, słuchaj i szanuj granice innych, a potem ustalaj rozwiązania w dialogu.
 

Od czego zacząć? Od pracy nad sobą!

 
Nie każdy ma łatwość w nawiązywaniu i tworzeniu więzi, nie każdy też wyniósł dobre wzorce budowania relacji z domu rodzinnego. Niezależnie jednak od tego, umiejętności rozwijania zdrowych kontaktów można się nauczyć. Jednym ze sposobów jest pogłębianie swojej wiedzy, a później praktykowanie jej i ćwiczenia.
 Zadaj sobie pytania:
– Co mogę zrobić lepiej ? 
– Co chcę przestać robić ?
– Nad czym chcę popracować w pierwszej kolejności? 
– Co konkretnie mogę zacząć robić już od dziś, aby budować zdrowsze relacje?
 
 

JAK NOWE TECHNOLOGIE WPŁYWAJĄ NA RELACJE MIĘDZYLUDZKIE?

         Korzystając z internetu robimy zakupy, utrzymujemy kontakt ze znajomymi, a nawet nawiązujemy intymne relacje. Codzienne aktywności przenikają się z rzeczywistością wirtualną i analogową. Coraz częściej mówi się o tym, że granica pomiędzy tym, co jest „off-line”, a „on-line” zanika. Internet wpłynął na pojmowanie tego, co jest dopuszczalne, a co nie.

Jeżeli internauta przyjmuje, że dozwolone jest to, co jest dla niego dobre, to od tego jest już krok do akceptacji internetowej nienawiści i agresji jako metod kontaktu z innymi ludźmi. Okazało się, że ludzie częściej oszukują i mają mniejsze wyrzuty sumienia, gdy kontaktują się ze sobą za pośrednictwem e-maila.

         Internet może doprowadzać do zmiany myślenia o tym, co jest etycznie i moralnie dopuszczalne. To zaś może prowadzić do akceptacji zachowań, które w rzeczywistości analogowej byłyby społecznie napiętnowane. Jeżeli w społeczeństwie wzrośnie przekonanie o tym, że pewne zachowania są do przyjęcia, to za kilka, kilkanaście lat możemy funkcjonować w świecie rządzonym zupełnie innymi zasadami.

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć