Komputer jest przez wiele osób traktowany jako bezpieczny i raczej atrakcyjny partner ponieważ:
- jest zawsze dyspozycyjny – nie męczy się , nie odmawia,
- daje możliwość wielokrotnego przerabiania tych samych scenariuszy, doskonalenia umiejętności,
- nie ocenia, nie krytykuje, nie złości się, a przy tym jest sprawiedliwy,
- daje pozorne poczucie władzy i skuteczności,
- umożliwia własną, dowolną aktywność,
- powoduje rozładowanie emocji,
- daje szansę na zaspokojenie różnorodnych potrzeb i popędów, niemożliwych do zrealizowania w rzeczywistym wymiarze.
Ponadto kontakt z komputerem daje iluzję i interakcję oraz wsparcie dla osób szukających dowartościowania. Stąd łatwo wpadają w pułapkę gier osoby lękowe, mające trudności w kontaktach z innymi ludźmi oraz poczuciem własnej wartości.
Przeżycia z wirtualnej rzeczywistości mogą spowodować poważne zmiany osobowości.
Częste przebywanie w świecie fantazji łatwo zaciera granice między fikcją a rzeczywistością. W grze można stworzyć sobie zupełnie nowy świat – w który można wejść, który można zmieniać, w którym mogą spełnić się najskrytsze marzenia.
Gry szczególnie przyciągają osoby młode zagubione w świecie dorosłych. Dają bowiem pozorne poczucie władzy, nieomal nieograniczony wpływ na losy bohaterów, rozwój wydarzeń, umożliwiają projekcję marzeń i pragnień, przede wszystkim nie narażają na odrzucenie i samotność.
Wielu młodych ludzi z zaburzonym obrazem samego siebie, z zaniżonym poczuciem własnej wartości w świecie komputerowym czuje się bezpiecznie. W tym świecie nie jest ważna uroda, wzrost, płeć, wykształcenie, kolor skóry, przekonania. Wszyscy są sobie równi, a jedynym kryterium ważności jednostki jest sprawność poruszania się w sieci.
Ważne jest, aby korzystanie z Internetu związane było z ochroną własnej prywatności.
Oto kilka ważnych wskazówek dla użytkowników sieci pt. „Czego nie powinieneś mówić o sobie”
Tożsamość uczestnika można odkryć poprzez powiązanie różnych informacji, jakie podaje dana osoba np. nazwa szkoły, klubu sportowego, regionu zamieszkania itp.
Po udostępnieniu w sieci tekstu lub zdjęcia tracisz kontrolę nad dalszym ich losem. Można je później łatwo skopiować do różnych lokalizacji, przez co ich usunięcie może okazać się niemożliwe.
i którym nie ufasz.
Pamiętaj, że Internet to miejsce publiczne. Do informacji jakie udostępniasz w sieci ma dostęp każdy użytkownik Internetu.
Aby sprawdzić, jakie informacje o Tobie są udostępnione w sieci wpisz swoje imię i nazwisko do wyszukiwarki internetowej (np.www.live.com.), a może zadziwić Cię ilość informacji o Tobie, do której mają dostęp wszyscy użytkownicy internetu.
Korzystaj z komputera bezpiecznie i z głową.