Przed wakacjami został ogłoszony konkurs promujący czytelnictwo pod hasłem "Zabierz książkę na wakacje!".
Uczniowie podróżowali z książkami po Polsce i świecie i dokumentowali fotograficznie podróże książek.
We wrześniu konkurs został rozstrzygnięty. Nagrody książkowe zostały przyznane w trzech kategoriach:
1) Najdalsza odległość, którą pokonała książka na terenie Polski (kryterium oceny: odległość w kilometrach od naszej szkoły).
2) Egzotyczne miejsce, w którym wypoczywała książka.
3) Zdjęcie artystyczne z książką (kryterium oceny: ogólny wyraz artystyczny).
Oto wyniki konkursu:
1. Najdalsza odległość, którą pokonała książka na terenie Polski - nagrodzono pracę Magdaleny Tyrakowskiej z kl. 6b.
2. Egzotyczne miejsce, w którym wypoczywała książka - nagrodzono pracę Gabrieli Dublinowskiej z kl.6b oraz pracę Gabrieli Jóźwickiej z kl. 6b.
3. Zdjęcie artystyczne z książką - nagrodzono pracę Liliany Rybak z kl. 3a.
Wyróżnienie otrzymała Matylda Tomczyk z kl. 3a
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Od 03.09.2024 do 13.09.2024 roku trwał w naszej szkole w klasach IV - VIII konkurs literacki "Siła kropli wody". W ramach konkursu uczniowie mieli za zadanie napisać wiersz lub opowiadanie dotyczące szeroko pojętego rozumienia wody i jej znaczenia. 23 października 2024 roku odbyło się podsumowanie ekologicznego projektu. Prace laureatów konkursu zostały wydane w formie książeczki.
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Na początku października 2024 roku został przeprowadzony konkurs plastyczny "Jesień wierszem malowana". Uczniowie mieli za zadanie wykonać pracę plastyczną zainspirowaną poezją o tematyce jesiennej. Nagrody zostały przyznane w dwóch kategoriach:
w kategorii klas I-III
I miejsce - Bianka Górniak kl.3b
Daniel Szłyk kl.1b
II miejsce - Lilianna Rybak kl.3a
III miejsce - Jakub Pasterski kl.1b
Gabriel Sengstock kl.2b
w kategorii klas IV - VIII
I miejsce - Zuzanna Owczarz kl.4b
Lena Głuszczak kl.4a
Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
Od 03.09.2024 do 13.09.2024 roku trwał w naszej szkole w klasach 4 - 8 konkurs literacki "Siła kropli wody". W ramach konkursu uczniowie mieli za zadanie napisać wiersz lub opowiadanie dotyczące szeroko pojętego rozumienia wody i jej znaczenia. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W dniu 28 maja 2024 roku w Szkole Podstawowej nr 4 w Białogardzie odbył się Międzyszkolny Konkurs Pięknego Czytania uczniów klas I. Wzięły w nim udział wszystkie miejskie szkoły podstawowe. Z każdej klasy przybył jeden reprezentant, który prezentował płynność i technikę czytania przed jury. Po ogłoszeniu wyników, każdy uczestnik został obdarowany nagrodami oraz dyplomami. Wydarzenie zostało dofinansowane ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025.
W ramach otrzymanego wsparcia finansowego w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa dnia 21 maja 2024 roku odbyło się spotkanie z pracownikami z Białogardzkiej Biblioteki Publicznej im. Karola Estreichera zapoznające dzieci z klasy 1b z księgozbiorem bibliotecznym oraz z zawodem bibliotekarza. Uczniowie dowiedzieli się jakie zasady panują w bibliotece oraz jak można się stać dobrym czytelnikiem, poszerzyli także wiedzę na temat dbania o książki. Dzieci w trakcie spotkania czytały książkę pt. "Syrop maga Abrakabry". Za wzorowe zachowanie i udział w spotkaniu dzieci otrzymały kolorowanki i lizaki.
List do rodziców
Drodzy Rodzice!
O roli czytania w prawidłowym rozwoju dziecka powiedziano i napisano wiele. W czasach współczesnych, w których wszechobecne stały się komputery, tablety, urządzenia telekomunikacyjne, a internet jest w każdym domu, wydaje się, że słowo drukowane przeżywa kryzys. Warto zaznaczyć, że czytanie książek w formie papierowej ma długą tradycję oraz nadal wielu zwolenników. Niektórzy nie wyobrażają sobie czytania swoich ukochanych powieści na ekranie komputera, bo czytanie tradycyjne jest o wiele wygodniejsze. Książkę można zabrać ze sobą wszędzie, do szkoły, na wycieczkę i na wakacje. Można czytać podczas podróży, w łóżku, na plaży, w ogrodzie, czy w parku. Książka zajmuje mało miejsca i nie potrzebuje baterii.
Szanowni Państwo, pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Nauka w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać u młodych czytelników zamiłowanie do książek. Kształtowanie nawyku czytania może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo – Rodzice. Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko rodzica, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha. Buduje to jego mocne poczucie własnej wartości – wewnętrzną siłę i wiarę w siebie. Dzieci, którym się czyta używają bogatszego i pięknego języka, posiadają umiejętności ciekawej konwersacji, łatwość publicznego wypowiadania się w sposób jasny, logiczny i obrazowy.
Kierując się nieocenionym i niepowtarzalnym wpływem czytania książek na rozwój osobowości dzieci i młodzieży, nasza szkoła wystąpiła z wnioskiem i otrzymała dofinansowanie w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025” – Priorytet 3. Program dofinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki. Otrzymane przez szkołę wsparcie finansowe zostało wykorzystane na zakup książek do biblioteki oraz realizację różnych działań promujących wśród uczniów i rodziców czytelnictwo. Proponowana do zakupu lista książek została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Rodziców oraz Samorząd Uczniowski naszej szkoły.
Pamiętajmy, że lektura ciekawych i wartościowych książek może być pomocą w wychowaniu i kształtowaniu naszych dzieci. Dlatego rozmawiajmy o książkach, wymieniajmy się opiniami, pytajmy, co dziecko czyta i czy mu się to podoba.
Z przyjemnością informujemy, że Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika przystąpiła do realizacji projektu czytelniczego realizowanego w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025”. Jego celem jest rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci i młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych.