Lidia Strucka - Kraszewska

PZO z edukacji dla bezpieczeństwa

PRZEDMIOTOWE ZASADY OCENIANIA

EDUKACJA DLA BEZPIECZEŃSTWA- SZKOŁA PODSTAWOWA

 

 

Podręcznik: ,,Żyję i działam bezpiecznie” Jarosław Słoma, Grzegorz Zając

Wydawnictwo : Nowa Era

 

Przedmiotowe Zasady Oceniania opracowane są zgodnie z Wewnątrzszkolnym Systemem Oceniania,  Podstawę programową - Edukacja dla Bezpieczeństwa II etap edukacyjny, „Program nauczania przedmiotu Edukacja dla Bezpieczeństwa” w szkole podstawowej: „Żyję i działam bezpiecznie”, autor: Jarosław Słoma

 

Program realizowany jest w klasach VIII (ósmych) wg podręcznika: „Żyję i działam bezpiecznie” – podręcznik dla szkoły podstawowej, autor: Jarosław Słoma, wyd. Nowa Era.

 

Obowiązki Ucznia

1. Przygotowanie do lekcji,

2. Prowadzenie zeszytu przedmiotowego, który podlega ocenie,

3. Posiadanie podręcznika: „Żyję i działam bezpiecznie” Jarosława Słomy wyd. Nowa Era ,

4. Posiadanie niezbędnych pomocy naukowych, np. bandaże, chusty trójkątne, maseczki do wykonania RKO itp.,

5. Nienaganna postawa i aktywność Ucznia na lekcji,

6. Praca zgodnie z Regulaminem pracowni.

 

Przedmiotem oceniania są:

- wiadomości,

 - umiejętności,

 - ćwiczenia praktyczne,

- postawa Ucznia i jego zaangażowanie w zajęcia,

 - aktywność Ucznia

- zadania / działania dodatkowe (np. referaty, projekty, konkursy, zawody, działania w ramach koła przedmiotowego itp.)

- zeszyt przedmiotowy i prace domowe

 - praca w grupach

Metody i narzędzia oraz szczegółowe zasady sprawdzania i oceniania osiągnięć Uczniów:

1.     Wypowiedzi ustne: kilka razy w semestrze, obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji. Odpowiedź jest oceniana pod względem rzeczowości, prezentowania wypowiedzi i posługiwania się językiem przedmiotu , stosowania odpowiedniej argumentacji podczas dyskusji. Wskazane jest aby  odpowiedź ucznia była połączona z wykonywaniem innych czynności, np. analizą materiałów źródłowych ( rysunków, schematów, wykresów, diagramów itp.)Uczeń może poprawić ocenę z odpowiedzi w terminie dwóch tygodni.

2.      Ćwiczenia praktyczne: obejmują wyznaczone przez Nauczyciela zagadnienie, Uczeń może jeden raz poprawić każde ćwiczenie praktyczne w terminie dwóch tygodni. Uczniowie nieobecni podchodzą do zaliczenia na kolejnej lekcji lub w terminie wyznaczonym przez nauczyciela.

3.      Sprawdziany    odpowiedź pisemna z określonej wcześniej partii materiału lub działu, są zapowiadane minimum z tygodniowym wyprzedzeniem. Sprawdziany są obowiązkowe, jeżeli Uczeń opuścił sprawdzian z przyczyn losowych powinien go napisać w terminie nieprzekraczającym 2 tygodnie od powrotu do szkoły. Czas i sposób do uzgodnienia z nauczycielem.

4.      Kartkówki 10 – 15 min.: obejmują materiał z trzech ostatnich lekcji (nie muszą być wcześniej zapowiadane, ale mogą). Uczniowie nieobecni na kartkówce piszą ją w najbliższym terminie (jeden tydzień).

5.      Zaangażowanie w zajęcia i przygotowanie się do lekcji: udział w dyskusji, praca w grupach, korzystanie z różnych źródeł informacji, wypowiedzi, rozwiązywanie problemów. Uczeń jest zobowiązany do czynnego udziału w lekcji. Za merytorycznie poprawną aktywność Uczeń może otrzymać ocenę cząstkową lub „+” na każdej lekcji (trzy plusy dają ocenę bardzo dobrą z aktywności). Widoczny brak pracy i zainteresowania Ucznia tematyką zajęć skutkuje otrzymaniem minusa ( trzy minusy - ocena niedostateczna).

6.      Zeszyt przedmiotowy: Uczeń zobowiązany jest do zapisywania notatek pod tematem lekcji oraz do uzupełniania ćwiczeń wyznaczonych przez nauczyciela. Zeszyt sprawdzany jest przynajmniej jeden raz w ciągu roku biorąc pod uwagę staranność, systematyczność oraz poprawność merytoryczną wybranych przez Nauczyciela prac domowych.

7.      Prace domowe: pisemne i ustne. Uczeń ma możliwość jednorazowej poprawy oceny z pracy domowej w terminie dwóch tygodni od jej otrzymania.

8.      Zadania dodatkowe (referaty, plansze, schematy, projekty, krzyżówki,  konkursy, zawody i inne dodatkowe działania Ucznia udokumentowane i potwierdzone).

 

 

Zasady przeprowadzania, oceniania i poprawiania sprawdzianów: Sprawdziany, testy i kartkówki oceniane są wg skali punktowej przeliczanej na oceny cyfrowe wg kryteriów:

 celujący - 100%

bardzo dobry - 99% - 90%

 dobry - 89% - 70%

dostateczny - 69% - 50%

dopuszczający - 49% - 30%

 niedostateczny - 29% - 0%

 

Formy poprawy oceny, wystawienie oceny semestralnej, końcoworocznej:

 

1.     Sprawdzian, test przeprowadzany jest jednocześnie w całej klasie. Sprawdzoną przez Nauczyciela pracę Uczniowie otrzymują do wglądu nie później niż dwa tygodnie od dnia jej napisania przez Ucznia.

2.     Uczeń może poprawić każdą ocenę ze sprawdzianu tylko jeden raz. Poprawa jest dobrowolna, odbywa się w ciągu dwóch tygodni od oddania prac.

3.      Przy pisaniu poprawy sprawdzianu punktacja nie zmienia się, otrzymane oceny są wpisywane do dziennika np.: 1/4, 2/5 ( ocena niedostateczna z poprawy nie jest wpisywana do dziennika). Jako ostateczną ocenę ze sprawdzianu przyjmuje się średnią z obu sprawdzianów, testów.

4.      Jeśli podczas pisania sprawdzianu Uczeń korzysta z niedozwolonych pomocy, zakłóca spokój, otrzymuje ocenę niedostateczną i traci szansę poprawy tej oceny.

5.     Nieusprawiedliwiona nieobecność (wagary, ucieczka) Ucznia na sprawdzianie jest jednoznaczna z oceną niedostateczną bez możliwości poprawy.

6.     Sprawdziany (testy) są przechowywane w szkole do końca roku szkolnego, mogą być udostępnione do wglądu Rodzicom ucznia na terenie szkoły.

7.     Uczeń ma prawo raz w semestrze zgłosić nieprzygotowanie do lekcji, jeżeli tego faktu nie zgłosi na początku lekcji może otrzymać ocenę niedostateczną ( przez nieprzygotowanie do lekcji rozumiane jest: nieprzygotowanie do kartkówki, brak pracy).

8.     Ocena semestralna jest wystawiana na podstawie ocen cząstkowych wg następujących kryteriów ważności: sprawdzian, kartkówka, odpowiedź ustna, praca domowa, aktywność na lekcji.

 

 

Sposoby informowania Uczniów:

 

Na pierwszych godzinach lekcyjnych Nauczyciel zapoznaje uczniów z PZO. Wymagania na poszczególne oceny udostępnione są wszystkim Uczniom jak i Rodzicom . Oceny cząstkowe są jawne, oparte o opracowane kryteria. Uczniowie są informowani o nich na bieżąco w czasie zajęć. O proponowanej ocenie klasyfikacyjnej śródrocznej i rocznej nauczyciel informuje ucznia na miesiąc przed wystawieniem oceny ostatecznej.

 

Sposoby informowania Rodziców:

 

Na pierwszym zebraniu Rodzice mają możliwość zapoznać się szczegółowo z PZO z Edukacji dla Bezpieczeństwa. O ocenach cząstkowych i klasyfikacyjnych informuje się Rodziców na zebraniach rodzicielskich lub w czasie indywidualnych spotkań Rodzica z Nauczycielem w szkole. Informacja o grożącej ocenie niedostatecznej klasyfikacyjnej śródrocznej i rocznej jest przekazywana za pośrednictwem Wychowawców nie później niż miesiąc przed wystawieniem oceny.

 

Ogólne Kryteria oceniania:

 Pierwszoplanowym kryterium oceniania są umiejętności Ucznia. Następnie zaangażowanie ucznia w proces nauczania – uczenia się, jego aktywność, utożsamianie się z problematyką i przejawianie zainteresowania przedmiotem.

 

Przy ustalaniu oceny uwzględniany jest również wysiłek wkładany przez Ucznia w wywiązanie się z obowiązków wynikających ze specyfiki zajęć, systematyczność udziału ucznia w zajęciach.

 

Uczeń, który opuścił więcej niż 50% lekcji i brakuje podstaw do wystawienia oceny

 ( minimum 3 oceny) – nie może być klasyfikowany.

 

 Uczeń nie uzyskuje promocji, jeżeli z przedmiotu uzyska ocenę niedostateczną.

 

Ogólne kryteria oceniania z EDB

Ocena

Umiejętności i aktywność

Uczeń :

Wiedza

Uczeń:

celująca

· inicjuje dyskusję

· przedstawia własne (racjonalne) koncepcje rozwiązań, działań, przedsięwzięć

· systematycznie wzbogaca swoją wiedzę i umiejętności, dzieli się tym z grupą

· odnajduje analogie, wskazuje szanse i zagrożenia określonych rozwiązań

· wyraża własny, krytyczny, twórczy stosunek do omawianych zagadnień

· argumentuje w obronie własnych poglądów, posługując się wiedzą pozaprogramową

 · odnosi sukcesy w rywalizacji pozaszkolnej/pozalekcyjnej w konkursach, których tematyka pokrywa się z treściami kształcenia realizowanymi na zajęciach EDB

zdobył wiedzę znacznie wykraczającą poza zakres materiału programowego

bardzo dobra

· sprawnie korzysta ze wszystkich dostępnych źródeł informacji

· samodzielnie rozwiązuje zadania i problemy postawione przez nauczyciela

· jest aktywny na lekcjach i uczestniczy w zajęciach pozalekcyjnych z zakresu EDB (zawodach, konkursach) lub zajęciach pozaszkolnych specyfice zbliżonej do przedmiotu

· bezbłędnie wykonuje czynności ratownicze, koryguje błędy kolegów

 · odpowiednio wykorzystuje sprzęt i środki ratownicze

· sprawnie wyszukuje w różnych źródłach informacje o sposobach alternatywnego działania (także doraźnego)

 • zdobył pełen zakres wiedzy przewidziany w programie

• sprawnie wykorzystuje wiedzę z różnych przedmiotów do rozwiązywania zadań z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa

 · umie pokierować grupą rówieśników

• zdobył pełen zakres wiedzy przewidziany w programie

• sprawnie wykorzystuje wiedzę z różnych przedmiotów do rozwiązywania zadań z zakresu edukacji dla bezpieczeństwa

Dobra

samodzielnie korzysta ze wskazanych źródeł informacji

· poprawnie rozumuje w kategoriach przyczynowoskutkowych

· samodzielnie wykonuje typowe zadania o niewielkim stopniu złożoności

 · podejmuje wybrane zadania dodatkowe

 · jest aktywny w czasie lekcji

 · poprawnie wykonuje czynności ratownicze, umie dobrać potrzebny sprzęt i wykorzystać niektóre środki ratownicze

opanował wszystkie podstawowe treści programu oraz niektóre treści ponadpodstawowe.

dostateczna

· pod kierunkiem nauczyciela wykorzystuje podstawowe źródła informacji

· samodzielnie wykonuje proste zadania w trakcie zajęć

· przejawia przeciętną aktywność

· potrafi podjąć działania podnoszące własne bezpieczeństwo

• opanował podstawowe elementy programu, pozwalające na podejmowanie w otoczeniu działań ratowniczych i zabezpieczających

dopuszczająca

· przy pomocy nauczyciela wykonuje proste zadania,

 · opanował najbardziej elementarne umiejętności z zakresu przedmiotu

• wykazuje braki w wiedzy, nie uniemożliwiają one jednak dalszej edukacji i mogą zostać usunięte

niedostateczna

wykazuje braki w wiedzy, nie uniemożliwiają one jednak dalszej edukacji i mogą zostać usunięte

• wykazuje braki w wiedzy, które uniemożliwiają dalszy rozwój w ramach przedmiotu

 

 

Wiadomości

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Mikołaja Kopernika
    ul. Grunwaldzka 53;
    78-200 Białogard
  • sekretariat tel. 94 35 79 440

    psycholog tel. 94 35 79 446

    pedagog tel. 94 35 79 445

    pokój nauczycielski tel. 94 35 79 443

    świetlica tel. 94 35 79 448

Galeria zdjęć