Przedmiotowe zasady oceniania z muzyki
CELE PRZEDMIOTOWYCH ZASAD OCENIANIA
1. Uporządkowanie oraz ujednolicenie zasad i kryteriów oceniania uczniów z zakresu wiedzy i umiejętności muzycznych.
2. Skonkretyzowanie zadań wynikających z podstawy programowej.
3. Umożliwienie nauczycielowi bieżącej kontroli i różnicowania osiągnięć uczniów, tj. stopnia opanowania umiejętności i kompetencji muzycznych.
4. Stymulowanie różnych form aktywności muzycznej uczniów.
5. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć.
6. Dostarczanie rodzicom (opiekunom) i nauczycielom innych przedmiotów informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się oraz uzdolnieniach ucznia.
7. Okresowe i roczne określanie poziomu opanowania materiału przez uczniów.
PROCEDURY OCENIANIA
1. Ze względu na różnice w uzdolnieniach muzycznych uczniów, na ocenę z tego przedmiotu w znacznym stopniu będzie wpływać: aktywność ucznia na lekcjach, postawa wobec stawianych zadań oraz wysiłek wkładany w ich wykonywanie.
2. Nauczyciel ma prawo odpytywać na bieżąco materiał z ostatnich tematów lekcyjnych lub sprawdzać go formą sprawdzianu.
3. Uczeń oceniany jest za aktywność plusami lub minusami. Trzy plusy składają się na ocenę bardzo dobrą, trzy minusy - na niedostateczną.
4. Podczas słuchania muzyki (mechanicznej lub na żywo) uczeń zobowiązany jest do kulturalnego zachowania. Jeżeli uczeń przeszkadza w percepcji, otrzymuje minus za aktywność. Trzy minusy wyznaczają ocenę niedostateczną.
5. Uczeń oceniany jest ze śpiewu co najmniej dwa razy w ciągu semestru ze zwróceniem uwagi na poprawność melodyczną i rytmiczną piosenki, na znajomość tekstu oraz na właściwą postawę śpiewaczą, właściwą interpretację (wg zapisu nutowego) i poprawną dykcję. Przy ocenianiu ucznia ze śpiewu brane są pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka: jego możliwości słuchowo-głosowe, poczucie rytmu. Brak słuchu muzycznego czy poczucia rytmu nie dyskwalifikują ucznia w ocenie ze śpiewu.
6. Uczeń, za nieprzygotowanie się do śpiewu (np. brak znajomości tekstu piosenki) w terminie jednego tygodnia, otrzymuje oceną niedostateczną. Ma możliwość poprawy jedynki, jeśli w ciągu miesiąca zaprezentuje zaległą piosenkę. Wówczas uzyskana ocena wpisana jest w dzienniku obok jedynki.
7. Uczeń nieobecny na lekcji, jest zobowiązany do uzupełnienia przerobionego materiału łącznie z notatkami lekcyjnymi w zeszycie.
8. W przypadku nieobecności na lekcji, na której wprowadzona była nowa piosenka, uczeń ma dodatkowy tydzień na jej naukę.
9. Uczeń jest zobowiązany do systematycznego prowadzenia zeszytu ćwiczeń i odrabiania prac domowych.
10. Brak zeszytu jest oceniany minusem (trzy minusy - ocena niedostateczna). Obowiązkiem ucznia jest wówczas pisanie w brudnopisie i uzupełnienie zeszytu w domu.
11. Na koniec semestru nie przewiduje się sprawdzianu końcowego, zaliczeniowego.
12. Ocena semestralna /roczna/ wystawiana jest z uwzględnieniem kryteriów wewnątrzszkolnych i przedmiotowych zasad oceniania. Odzwierciedla ona postawę ucznia wobec przedmiotu i wykonywanych zadań oraz wysiłek jaki wkładał w ich realizację. Uwzględnia osiągnięte umiejętności oraz poziom uzyskanej wiedzy zdobytej i utrwalonej w ciągu semestru /roku/, wynika z ocen cząstkowych i jest podsumowaniem pracy semestralnej /rocznej/ ucznia.
13. Ocenę celującą otrzymuje uczeń za szczególnie oryginalne i twórcze osiągnięcia, opierające się na gruntownej wiedzy oraz za umiejętność zastosowania tych osiągnięć w praktyce.
14. Uczniowie nagradzani są cząstkowymi ocenami celującymi na koniec semestru za aktywne i systematyczne uczestnictwo w zajęciach zespołu muzycznego, a także za każdy udział w występach zespołu.
15. Uczniom, którzy wykazują się szczególną aktywnością muzyczną lub plastyczną na terenie szkoły i poza nią, podejmują artystyczne działania twórcze, biorą udział w konkursach muzycznych i plastycznych, odznaczają się wybitnymi uzdolnieniami artystycznymi i rozwijają je, przyznawane są na zakończenie edukacji w szkole podstawowej wyróżnienia w postaci odznaki i dyplomu „Mały Maestro”.
16. Uczniowie mogą poprawić oceny cząstkowe niedostateczne i dopuszczające z wypowiedzi ustnych , ze znajomości pieśni, ze sprawdzianów i testów oraz za prowadzenie zeszytu po tygodniu od daty otrzymania oceny negatywnej lub w innym terminie podanym przez nauczyciela.
17. Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczniów sprawdzające ich wiedzę są do wglądu uczniów, następnie przechowywane są przez nauczyciela muzyki i udostępniane rodzicom na ich prośbę. Sprawdziany gromadzone są przez nauczyciela i przechowywane w szkole do końca roku szkolnego.
18. Przy wystawianiu ocen śródrocznych/końcowrocznych przyjęto następującą hierarchię ocen cząstkowych:
1) oceny z umiejętności muzycznych (śpiew, gra na instrumentach)
2) oceny z wiedzy o muzyce (testy, sprawdziany)
3) oceny z aktywności i zaangażowania ucznia na lekcji
4) oceny za prowadzenie zeszytu do muzyki
19. Tryb poprawy oceny rocznej jest zgodny z przyjętym zapisem w WZO.
20. Sposoby informowania uczniów o ocenach – nauczyciel informuje ustnie o każdej ocenie wszystkich uczniów wobec całej klasy. Na życzenie ucznia nauczyciel wpisuje ocenę do zeszytu z muzyki lub do dzienniczka ucznia.
21. Informowanie rodziców o ocenach odbywa się zgodnie z zapisem w WZO - rodzice informowani są o ocenach na wywiadówkach. Informacje o ocenach i postępach dziecka w nauce rodzice mogą również uzyskać w dzienniku elektronicznym oraz kontaktując się z wychowawcą lub nauczycielem muzyki. Informacja o ocenie śródrocznej/końcoworocznej przekazywana jest rodzicom na wywiadówce przez wychowawcę klasy lub nauczyciela uczącego przedmiotu w terminie zgodnym z WZO i kalendarzem roku szkolnego.
OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIÓW PODLEGAJĄCE OCENIE |
FORMY OCENIANIA |
OBOWIĄZKOWE |
|
o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie ucznia w realizację określonych działań muzycznych.. o Kultura zachowania podczas percepcji muzyki. o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie różnorodnych form aktywności muzycznej i umiejętność wykorzystania jej w ćwiczeniach praktycznych. o Postawa i zaangażowanie ucznia wobec stawianych mu zadań. o Możliwości i predyspozycje muzyczne ucznia. o Aktywność na zajęciach. |
o Aktywność i praktyczne działania w zakresie różnych form muzycznych: o śpiewu o gry na instrumencie o słuchania muzyki, o ruchu przy muzyce o twórczości muzycznej |
o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie form aktywności muzycznej (śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, percepcja muzyki) i wiadomości z historii i zasad muzyki. o Przygotowanie ucznia do zajęć w postaci znajomości partii materiału przerobionej na lekcji. o Umiejętność formułowania problemów, wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych rozwiązań. |
o Odpowiedzi ustne |
o Przygotowanie do zajęć. o Estetyka i systematyczność w prowadzeniu zeszytu. o Wykorzystanie w pracy własnej wiedzy i umiejętności zdobytej na lekcji. o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy muzycznej i rozwój swoich umiejętności. o Prace domowe, zadania w zeszycie przedmiotowym oraz w zeszycie ćwiczeń |
|
NADOBOWIĄZKOWE |
|
o Udział w koncertach o Postawa ucznia wobec dóbr kultury i wytworów sztuki. |
o Sprawozdania z udziału |
o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. o Udział w imprezach kulturalnych.. |
o Udział w zespole wokalnym o Udział w występach zespołu o Udokumentowane osiągnięcia artystyczne poza szkołą |
o Udział w konkursach muzycznych. o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. |
o Konkursy |
INFORMACJA ZWROTNA
1. Nauczyciel – uczeń:
o nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do większości wystawionych oceny
o uczeń ma możliwość otrzymania dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień do wystawionej oceny na prośbę własną lub prośbę rodziców
o nauczyciel motywuje uczniów do dalszej pracy
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – rodzice.
Podczas wywiadówek, indywidualnych konsultacji, rozmów interwencyjnych nauczyciel przekazuje rodzicom ( opiekunom):
o informacje o aktualnych postępach i rozwoju ucznia
o informacje o trudnościach i uzdolnieniach ucznia
o udziela wskazówek do pracy z uczniem
o rodzice są zobowiązani do podpisywania ocen i informacji w dzienniczku ucznia
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – wychowawca klasy – pedagog szkolny:
o nauczyciel wpisuje oceny do dziennika klasowego
o nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach i zachowaniu ucznia
o nauczyciel informuje pedagoga o sytuacjach wymagających jego interwencji
Zasady współdziałania z uczniami i rodzicami w celu poprawy niezadowalających wyników w nauce
1. Rozmowy indywidualne z uczniami i rodzicami według zawartej umowy.
2. Udział rodziców w "Drzwiach otwartych" i zebraniach rodzicielskich.
3. Ustne i pisemne informacje wychowawców i pedagoga szkolnego w celu przeprowadzenia dodatkowych rozmów z uczniem i rodzicami.
4. Włączenie się ucznia w realizację przedsięwzięć muzycznych lub plastycznych na terenie szkoły.
5. Udokumentowanie działań osiągnięć artystycznych poza szkołą.
6. Uwzględnienie przy ocenianiu możliwości i zdolności ucznia.
7. Możliwość wykonania dodatkowych prac.
WYMAGANIA PROGRAMOWE Z MUZYKI I PLASTYKI WOBEC UCZNIÓW ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ LUB Z DEFICYTAMI ROZWOJOWYMI
1. Wymagania edukacyjne dostosowywane są do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom.
2. Uczniom posiadającym odpowiednie orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznej obniżane są wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami tej poradni.
3. U dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej:
o Nie ocenia się intonacji śpiewu
o Zwraca uwagę na zapamiętywanie pojęć abstrakcyjnych
4. U dzieci z zaburzeniami lateralizacji i orientacji przestrzennej:
o W zabawach ruchowo - muzycznych nie strofuje za pomyłki w orientacji
o Nie wymaga odwzorowywania kształtów geometrycznych, nie ocenia niewłaściwego rozplanowania rysunku, dysproporcji
o Ocenia pomysłowość rysunku, przy ocenie bierze pod uwagę opis ustny rysunku
5. U dzieci z zaburzeniami ruchowymi i manualnymi:
o Ćwiczenia manualne dostosowuje się indywidualnie do możliwości dziecka
o Rezygnuje się z gry na flecie na konto np. dzwonków lub instrumentu perkusyjnego
o Ocenia się wkład pracy i zaangażowanie
6. U dzieci z zaburzeniami parcjalnymi wzroku:
o Nie odpytuje się z graficznych oznaczeń muzycznych, plastycznych
o Nie ocenia się staranności wykonanej pracy
o Nie wymaga się gry na precyzyjnym instrumencie np. dzwonkach
7. U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym:
o Pracuje się na konkretach
o Odpytuje ustnie, nie ocenia strony graficznej zeszytów
o Ćwiczy zaburzoną sprawność manualną poprzez mobilizowanie do gry na instrumentach perkusyjnych
o Bierze się pod uwagę trudności w sporządzaniu rysunków, odwzorowywaniu nut
8. U dzieci z dysleksją , dysortografią , dysgrafią:
o Nie ocenia się graficznej strony zeszytu
o Nie wymaga czytania nowych tekstów przy klasie
o Odpytuje się ustnie
9. Dzieci z ADHD — zespół nadpobudliwości psychoruchowej:
o Poświęca się dziecku więcej uwagi,
o Stosuje się krótkie zadania i konsekwentnie z nich rozlicza
Przedmiotowe zasady oceniania z muzyki
CELE PRZEDMIOTOWYCH ZASAD OCENIANIA
1. Uporządkowanie oraz ujednolicenie zasad i kryteriów oceniania uczniów z zakresu wiedzy i umiejętności muzycznych.
2. Skonkretyzowanie zadań wynikających z podstawy programowej.
3. Umożliwienie nauczycielowi bieżącej kontroli i różnicowania osiągnięć uczniów, tj. stopnia opanowania umiejętności i kompetencji muzycznych.
4. Stymulowanie różnych form aktywności muzycznej uczniów.
5. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć.
6. Dostarczanie rodzicom (opiekunom) i nauczycielom innych przedmiotów informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się oraz uzdolnieniach ucznia.
7. Okresowe i roczne określanie poziomu opanowania materiału przez uczniów.
PROCEDURY OCENIANIA
1. Ze względu na różnice w uzdolnieniach muzycznych uczniów, na ocenę z tego przedmiotu w znacznym stopniu będzie wpływać: aktywność ucznia na lekcjach, postawa wobec stawianych zadań oraz wysiłek wkładany w ich wykonywanie.
2. Nauczyciel ma prawo odpytywać na bieżąco materiał z ostatnich tematów lekcyjnych lub sprawdzać go formą sprawdzianu.
3. Uczeń oceniany jest za aktywność plusami lub minusami. Trzy plusy składają się na ocenę bardzo dobrą, trzy minusy - na niedostateczną.
4. Podczas słuchania muzyki (mechanicznej lub na żywo) uczeń zobowiązany jest do kulturalnego zachowania. Jeżeli uczeń przeszkadza w percepcji, otrzymuje minus za aktywność. Trzy minusy wyznaczają ocenę niedostateczną.
5. Uczeń oceniany jest ze śpiewu co najmniej dwa razy w ciągu semestru ze zwróceniem uwagi na poprawność melodyczną i rytmiczną piosenki, na znajomość tekstu oraz na właściwą postawę śpiewaczą, właściwą interpretację (wg zapisu nutowego) i poprawną dykcję. Przy ocenianiu ucznia ze śpiewu brane są pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka: jego możliwości słuchowo-głosowe, poczucie rytmu. Brak słuchu muzycznego czy poczucia rytmu nie dyskwalifikują ucznia w ocenie ze śpiewu.
6. Uczeń, za nieprzygotowanie się do śpiewu (np. brak znajomości tekstu piosenki) w terminie jednego tygodnia, otrzymuje oceną niedostateczną. Ma możliwość poprawy jedynki, jeśli w ciągu miesiąca zaprezentuje zaległą piosenkę. Wówczas uzyskana ocena wpisana jest w dzienniku obok jedynki.
7. Uczeń nieobecny na lekcji, jest zobowiązany do uzupełnienia przerobionego materiału łącznie z notatkami lekcyjnymi w zeszycie.
8. W przypadku nieobecności na lekcji, na której wprowadzona była nowa piosenka, uczeń ma dodatkowy tydzień na jej naukę.
9. Uczeń jest zobowiązany do systematycznego prowadzenia zeszytu ćwiczeń i odrabiania prac domowych.
10. Brak zeszytu jest oceniany minusem (trzy minusy - ocena niedostateczna). Obowiązkiem ucznia jest wówczas pisanie w brudnopisie i uzupełnienie zeszytu w domu.
11. Na koniec semestru nie przewiduje się sprawdzianu końcowego, zaliczeniowego.
12. Ocena semestralna /roczna/ wystawiana jest z uwzględnieniem kryteriów wewnątrzszkolnych i przedmiotowych zasad oceniania. Odzwierciedla ona postawę ucznia wobec przedmiotu i wykonywanych zadań oraz wysiłek jaki wkładał w ich realizację. Uwzględnia osiągnięte umiejętności oraz poziom uzyskanej wiedzy zdobytej i utrwalonej w ciągu semestru /roku/, wynika z ocen cząstkowych i jest podsumowaniem pracy semestralnej /rocznej/ ucznia.
13. Ocenę celującą otrzymuje uczeń za szczególnie oryginalne i twórcze osiągnięcia, opierające się na gruntownej wiedzy oraz za umiejętność zastosowania tych osiągnięć w praktyce.
14. Uczniowie nagradzani są cząstkowymi ocenami celującymi na koniec semestru za aktywne i systematyczne uczestnictwo w zajęciach zespołu muzycznego, a także za każdy udział w występach zespołu.
15. Uczniom, którzy wykazują się szczególną aktywnością muzyczną lub plastyczną na terenie szkoły i poza nią, podejmują artystyczne działania twórcze, biorą udział w konkursach muzycznych i plastycznych, odznaczają się wybitnymi uzdolnieniami artystycznymi i rozwijają je, przyznawane są na zakończenie edukacji w szkole podstawowej wyróżnienia w postaci odznaki i dyplomu „Mały Maestro”.
16. Uczniowie mogą poprawić oceny cząstkowe niedostateczne i dopuszczające z wypowiedzi ustnych , ze znajomości pieśni, ze sprawdzianów i testów oraz za prowadzenie zeszytu po tygodniu od daty otrzymania oceny negatywnej lub w innym terminie podanym przez nauczyciela.
17. Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczniów sprawdzające ich wiedzę są do wglądu uczniów, następnie przechowywane są przez nauczyciela muzyki i udostępniane rodzicom na ich prośbę. Sprawdziany gromadzone są przez nauczyciela i przechowywane w szkole do końca roku szkolnego.
18. Przy wystawianiu ocen śródrocznych/końcowrocznych przyjęto następującą hierarchię ocen cząstkowych:
1) oceny z umiejętności muzycznych (śpiew, gra na instrumentach)
2) oceny z wiedzy o muzyce (testy, sprawdziany)
3) oceny z aktywności i zaangażowania ucznia na lekcji
4) oceny za prowadzenie zeszytu do muzyki
19. Tryb poprawy oceny rocznej jest zgodny z przyjętym zapisem w WZO.
20. Sposoby informowania uczniów o ocenach – nauczyciel informuje ustnie o każdej ocenie wszystkich uczniów wobec całej klasy. Na życzenie ucznia nauczyciel wpisuje ocenę do zeszytu z muzyki lub do dzienniczka ucznia.
21. Informowanie rodziców o ocenach odbywa się zgodnie z zapisem w WZO - rodzice informowani są o ocenach na wywiadówkach. Informacje o ocenach i postępach dziecka w nauce rodzice mogą również uzyskać w dzienniku elektronicznym oraz kontaktując się z wychowawcą lub nauczycielem muzyki. Informacja o ocenie śródrocznej/końcoworocznej przekazywana jest rodzicom na wywiadówce przez wychowawcę klasy lub nauczyciela uczącego przedmiotu w terminie zgodnym z WZO i kalendarzem roku szkolnego.
OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIÓW PODLEGAJĄCE OCENIE |
FORMY OCENIANIA |
OBOWIĄZKOWE |
|
o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie ucznia w realizację określonych działań muzycznych.. o Kultura zachowania podczas percepcji muzyki. o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie różnorodnych form aktywności muzycznej i umiejętność wykorzystania jej w ćwiczeniach praktycznych. o Postawa i zaangażowanie ucznia wobec stawianych mu zadań. o Możliwości i predyspozycje muzyczne ucznia. o Aktywność na zajęciach. |
o Aktywność i praktyczne działania w zakresie różnych form muzycznych: o śpiewu o gry na instrumencie o słuchania muzyki, o ruchu przy muzyce o twórczości muzycznej |
o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie form aktywności muzycznej (śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, percepcja muzyki) i wiadomości z historii i zasad muzyki. o Przygotowanie ucznia do zajęć w postaci znajomości partii materiału przerobionej na lekcji. o Umiejętność formułowania problemów, wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych rozwiązań. |
o Odpowiedzi ustne |
o Przygotowanie do zajęć. o Estetyka i systematyczność w prowadzeniu zeszytu. o Wykorzystanie w pracy własnej wiedzy i umiejętności zdobytej na lekcji. o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy muzycznej i rozwój swoich umiejętności. o Prace domowe, zadania w zeszycie przedmiotowym oraz w zeszycie ćwiczeń |
|
NADOBOWIĄZKOWE |
|
o Udział w koncertach o Postawa ucznia wobec dóbr kultury i wytworów sztuki. |
o Sprawozdania z udziału |
o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. o Udział w imprezach kulturalnych.. |
o Udział w zespole wokalnym o Udział w występach zespołu o Udokumentowane osiągnięcia artystyczne poza szkołą |
o Udział w konkursach muzycznych. o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. |
o Konkursy |
INFORMACJA ZWROTNA
1. Nauczyciel – uczeń:
o nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do większości wystawionych oceny
o uczeń ma możliwość otrzymania dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień do wystawionej oceny na prośbę własną lub prośbę rodziców
o nauczyciel motywuje uczniów do dalszej pracy
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – rodzice.
Podczas wywiadówek, indywidualnych konsultacji, rozmów interwencyjnych nauczyciel przekazuje rodzicom ( opiekunom):
o informacje o aktualnych postępach i rozwoju ucznia
o informacje o trudnościach i uzdolnieniach ucznia
o udziela wskazówek do pracy z uczniem
o rodzice są zobowiązani do podpisywania ocen i informacji w dzienniczku ucznia
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – wychowawca klasy – pedagog szkolny:
o nauczyciel wpisuje oceny do dziennika klasowego
o nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach i zachowaniu ucznia
o nauczyciel informuje pedagoga o sytuacjach wymagających jego interwencji
Zasady współdziałania z uczniami i rodzicami w celu poprawy niezadowalających wyników w nauce
1. Rozmowy indywidualne z uczniami i rodzicami według zawartej umowy.
2. Udział rodziców w "Drzwiach otwartych" i zebraniach rodzicielskich.
3. Ustne i pisemne informacje wychowawców i pedagoga szkolnego w celu przeprowadzenia dodatkowych rozmów z uczniem i rodzicami.
4. Włączenie się ucznia w realizację przedsięwzięć muzycznych lub plastycznych na terenie szkoły.
5. Udokumentowanie działań osiągnięć artystycznych poza szkołą.
6. Uwzględnienie przy ocenianiu możliwości i zdolności ucznia.
7. Możliwość wykonania dodatkowych prac.
WYMAGANIA PROGRAMOWE Z MUZYKI I PLASTYKI WOBEC UCZNIÓW ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ LUB Z DEFICYTAMI ROZWOJOWYMI
1. Wymagania edukacyjne dostosowywane są do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom.
2. Uczniom posiadającym odpowiednie orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznej obniżane są wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami tej poradni.
3. U dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej:
o Nie ocenia się intonacji śpiewu
o Zwraca uwagę na zapamiętywanie pojęć abstrakcyjnych
4. U dzieci z zaburzeniami lateralizacji i orientacji przestrzennej:
o W zabawach ruchowo - muzycznych nie strofuje za pomyłki w orientacji
o Nie wymaga odwzorowywania kształtów geometrycznych, nie ocenia niewłaściwego rozplanowania rysunku, dysproporcji
o Ocenia pomysłowość rysunku, przy ocenie bierze pod uwagę opis ustny rysunku
5. U dzieci z zaburzeniami ruchowymi i manualnymi:
o Ćwiczenia manualne dostosowuje się indywidualnie do możliwości dziecka
o Rezygnuje się z gry na flecie na konto np. dzwonków lub instrumentu perkusyjnego
o Ocenia się wkład pracy i zaangażowanie
6. U dzieci z zaburzeniami parcjalnymi wzroku:
o Nie odpytuje się z graficznych oznaczeń muzycznych, plastycznych
o Nie ocenia się staranności wykonanej pracy
o Nie wymaga się gry na precyzyjnym instrumencie np. dzwonkach
7. U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym:
o Pracuje się na konkretach
o Odpytuje ustnie, nie ocenia strony graficznej zeszytów
o Ćwiczy zaburzoną sprawność manualną poprzez mobilizowanie do gry na instrumentach perkusyjnych
o Bierze się pod uwagę trudności w sporządzaniu rysunków, odwzorowywaniu nut
8. U dzieci z dysleksją , dysortografią , dysgrafią:
o Nie ocenia się graficznej strony zeszytu
o Nie wymaga czytania nowych tekstów przy klasie
o Odpytuje się ustnie
9. Dzieci z ADHD — zespół nadpobudliwości psychoruchowej:
o Poświęca się dziecku więcej uwagi,
o Stosuje się krótkie zadania i konsekwentnie z nich rozlicza
Przedmiotowe zasady oceniania z muzyki
CELE PRZEDMIOTOWYCH ZASAD OCENIANIA
1. Uporządkowanie oraz ujednolicenie zasad i kryteriów oceniania uczniów z zakresu wiedzy i umiejętności muzycznych.
2. Skonkretyzowanie zadań wynikających z podstawy programowej.
3. Umożliwienie nauczycielowi bieżącej kontroli i różnicowania osiągnięć uczniów, tj. stopnia opanowania umiejętności i kompetencji muzycznych.
4. Stymulowanie różnych form aktywności muzycznej uczniów.
5. Informowanie ucznia o poziomie jego osiągnięć.
6. Dostarczanie rodzicom (opiekunom) i nauczycielom innych przedmiotów informacji o postępach, trudnościach w uczeniu się oraz uzdolnieniach ucznia.
7. Okresowe i roczne określanie poziomu opanowania materiału przez uczniów.
PROCEDURY OCENIANIA
1. Ze względu na różnice w uzdolnieniach muzycznych uczniów, na ocenę z tego przedmiotu w znacznym stopniu będzie wpływać: aktywność ucznia na lekcjach, postawa wobec stawianych zadań oraz wysiłek wkładany w ich wykonywanie.
2. Nauczyciel ma prawo odpytywać na bieżąco materiał z ostatnich tematów lekcyjnych lub sprawdzać go formą sprawdzianu.
3. Uczeń oceniany jest za aktywność plusami lub minusami. Trzy plusy składają się na ocenę bardzo dobrą, trzy minusy - na niedostateczną.
4. Podczas słuchania muzyki (mechanicznej lub na żywo) uczeń zobowiązany jest do kulturalnego zachowania. Jeżeli uczeń przeszkadza w percepcji, otrzymuje minus za aktywność. Trzy minusy wyznaczają ocenę niedostateczną.
5. Uczeń oceniany jest ze śpiewu co najmniej dwa razy w ciągu semestru ze zwróceniem uwagi na poprawność melodyczną i rytmiczną piosenki, na znajomość tekstu oraz na właściwą postawę śpiewaczą, właściwą interpretację (wg zapisu nutowego) i poprawną dykcję. Przy ocenianiu ucznia ze śpiewu brane są pod uwagę indywidualne predyspozycje dziecka: jego możliwości słuchowo-głosowe, poczucie rytmu. Brak słuchu muzycznego czy poczucia rytmu nie dyskwalifikują ucznia w ocenie ze śpiewu.
6. Uczeń, za nieprzygotowanie się do śpiewu (np. brak znajomości tekstu piosenki) w terminie jednego tygodnia, otrzymuje oceną niedostateczną. Ma możliwość poprawy jedynki, jeśli w ciągu miesiąca zaprezentuje zaległą piosenkę. Wówczas uzyskana ocena wpisana jest w dzienniku obok jedynki.
7. Uczeń nieobecny na lekcji, jest zobowiązany do uzupełnienia przerobionego materiału łącznie z notatkami lekcyjnymi w zeszycie.
8. W przypadku nieobecności na lekcji, na której wprowadzona była nowa piosenka, uczeń ma dodatkowy tydzień na jej naukę.
9. Uczeń jest zobowiązany do systematycznego prowadzenia zeszytu ćwiczeń i odrabiania prac domowych.
10. Brak zeszytu jest oceniany minusem (trzy minusy - ocena niedostateczna). Obowiązkiem ucznia jest wówczas pisanie w brudnopisie i uzupełnienie zeszytu w domu.
11. Na koniec semestru nie przewiduje się sprawdzianu końcowego, zaliczeniowego.
12. Ocena semestralna /roczna/ wystawiana jest z uwzględnieniem kryteriów wewnątrzszkolnych i przedmiotowych zasad oceniania. Odzwierciedla ona postawę ucznia wobec przedmiotu i wykonywanych zadań oraz wysiłek jaki wkładał w ich realizację. Uwzględnia osiągnięte umiejętności oraz poziom uzyskanej wiedzy zdobytej i utrwalonej w ciągu semestru /roku/, wynika z ocen cząstkowych i jest podsumowaniem pracy semestralnej /rocznej/ ucznia.
13. Ocenę celującą otrzymuje uczeń za szczególnie oryginalne i twórcze osiągnięcia, opierające się na gruntownej wiedzy oraz za umiejętność zastosowania tych osiągnięć w praktyce.
14. Uczniowie nagradzani są cząstkowymi ocenami celującymi na koniec semestru za aktywne i systematyczne uczestnictwo w zajęciach zespołu muzycznego, a także za każdy udział w występach zespołu.
15. Uczniom, którzy wykazują się szczególną aktywnością muzyczną lub plastyczną na terenie szkoły i poza nią, podejmują artystyczne działania twórcze, biorą udział w konkursach muzycznych i plastycznych, odznaczają się wybitnymi uzdolnieniami artystycznymi i rozwijają je, przyznawane są na zakończenie edukacji w szkole podstawowej wyróżnienia w postaci odznaki i dyplomu „Mały Maestro”.
16. Uczniowie mogą poprawić oceny cząstkowe niedostateczne i dopuszczające z wypowiedzi ustnych , ze znajomości pieśni, ze sprawdzianów i testów oraz za prowadzenie zeszytu po tygodniu od daty otrzymania oceny negatywnej lub w innym terminie podanym przez nauczyciela.
17. Sprawdzone i ocenione prace pisemne uczniów sprawdzające ich wiedzę są do wglądu uczniów, następnie przechowywane są przez nauczyciela muzyki i udostępniane rodzicom na ich prośbę. Sprawdziany gromadzone są przez nauczyciela i przechowywane w szkole do końca roku szkolnego.
18. Przy wystawianiu ocen śródrocznych/końcowrocznych przyjęto następującą hierarchię ocen cząstkowych:
1) oceny z umiejętności muzycznych (śpiew, gra na instrumentach)
2) oceny z wiedzy o muzyce (testy, sprawdziany)
3) oceny z aktywności i zaangażowania ucznia na lekcji
4) oceny za prowadzenie zeszytu do muzyki
19. Tryb poprawy oceny rocznej jest zgodny z przyjętym zapisem w WZO.
20. Sposoby informowania uczniów o ocenach – nauczyciel informuje ustnie o każdej ocenie wszystkich uczniów wobec całej klasy. Na życzenie ucznia nauczyciel wpisuje ocenę do zeszytu z muzyki lub do dzienniczka ucznia.
21. Informowanie rodziców o ocenach odbywa się zgodnie z zapisem w WZO - rodzice informowani są o ocenach na wywiadówkach. Informacje o ocenach i postępach dziecka w nauce rodzice mogą również uzyskać w dzienniku elektronicznym oraz kontaktując się z wychowawcą lub nauczycielem muzyki. Informacja o ocenie śródrocznej/końcoworocznej przekazywana jest rodzicom na wywiadówce przez wychowawcę klasy lub nauczyciela uczącego przedmiotu w terminie zgodnym z WZO i kalendarzem roku szkolnego.
OBSZARY AKTYWNOŚCI UCZNIÓW PODLEGAJĄCE OCENIE |
FORMY OCENIANIA |
OBOWIĄZKOWE |
|
o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie ucznia w realizację określonych działań muzycznych.. o Kultura zachowania podczas percepcji muzyki. o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie różnorodnych form aktywności muzycznej i umiejętność wykorzystania jej w ćwiczeniach praktycznych. o Postawa i zaangażowanie ucznia wobec stawianych mu zadań. o Możliwości i predyspozycje muzyczne ucznia. o Aktywność na zajęciach. |
o Aktywność i praktyczne działania w zakresie różnych form muzycznych: o śpiewu o gry na instrumencie o słuchania muzyki, o ruchu przy muzyce o twórczości muzycznej |
o Uzyskany poziom wiedzy w zakresie form aktywności muzycznej (śpiew, gra na instrumentach, ruch przy muzyce, percepcja muzyki) i wiadomości z historii i zasad muzyki. o Przygotowanie ucznia do zajęć w postaci znajomości partii materiału przerobionej na lekcji. o Umiejętność formułowania problemów, wyciągania wniosków oraz poszukiwania własnych rozwiązań. |
o Odpowiedzi ustne |
o Przygotowanie do zajęć. o Estetyka i systematyczność w prowadzeniu zeszytu. o Wykorzystanie w pracy własnej wiedzy i umiejętności zdobytej na lekcji. o Indywidualny wkład pracy i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy muzycznej i rozwój swoich umiejętności. o Prace domowe, zadania w zeszycie przedmiotowym oraz w zeszycie ćwiczeń |
|
NADOBOWIĄZKOWE |
|
o Udział w koncertach o Postawa ucznia wobec dóbr kultury i wytworów sztuki. |
o Sprawozdania z udziału |
o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. o Udział w imprezach kulturalnych.. |
o Udział w zespole wokalnym o Udział w występach zespołu o Udokumentowane osiągnięcia artystyczne poza szkołą |
o Udział w konkursach muzycznych. o Podejmowanie dodatkowych zadań muzycznych. o Włączanie się w życie artystyczne szkoły i środowiska. |
o Konkursy |
INFORMACJA ZWROTNA
1. Nauczyciel – uczeń:
o nauczyciel przekazuje uczniowi komentarz do większości wystawionych oceny
o uczeń ma możliwość otrzymania dodatkowych wyjaśnień i uzasadnień do wystawionej oceny na prośbę własną lub prośbę rodziców
o nauczyciel motywuje uczniów do dalszej pracy
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – rodzice.
Podczas wywiadówek, indywidualnych konsultacji, rozmów interwencyjnych nauczyciel przekazuje rodzicom ( opiekunom):
o informacje o aktualnych postępach i rozwoju ucznia
o informacje o trudnościach i uzdolnieniach ucznia
o udziela wskazówek do pracy z uczniem
o rodzice są zobowiązani do podpisywania ocen i informacji w dzienniczku ucznia
o oceny wpisywane są do dziennika elektronicznego
2. Nauczyciel – wychowawca klasy – pedagog szkolny:
o nauczyciel wpisuje oceny do dziennika klasowego
o nauczyciel informuje wychowawcę klasy o aktualnych osiągnięciach i zachowaniu ucznia
o nauczyciel informuje pedagoga o sytuacjach wymagających jego interwencji
Zasady współdziałania z uczniami i rodzicami w celu poprawy niezadowalających wyników w nauce
1. Rozmowy indywidualne z uczniami i rodzicami według zawartej umowy.
2. Udział rodziców w "Drzwiach otwartych" i zebraniach rodzicielskich.
3. Ustne i pisemne informacje wychowawców i pedagoga szkolnego w celu przeprowadzenia dodatkowych rozmów z uczniem i rodzicami.
4. Włączenie się ucznia w realizację przedsięwzięć muzycznych lub plastycznych na terenie szkoły.
5. Udokumentowanie działań osiągnięć artystycznych poza szkołą.
6. Uwzględnienie przy ocenianiu możliwości i zdolności ucznia.
7. Możliwość wykonania dodatkowych prac.
WYMAGANIA PROGRAMOWE Z MUZYKI I PLASTYKI WOBEC UCZNIÓW ZE SPECYFICZNYMI TRUDNOŚCIAMI W UCZENIU SIĘ LUB Z DEFICYTAMI ROZWOJOWYMI
1. Wymagania edukacyjne dostosowywane są do indywidualnych potrzeb psychofizycznych i edukacyjnych ucznia, u którego stwierdzono zaburzenia i odchylenia rozwojowe lub specyficzne trudności w uczeniu się, uniemożliwiające sprostanie wymaganiom.
2. Uczniom posiadającym odpowiednie orzeczenia z poradni pedagogiczno-psychologicznej obniżane są wymagania edukacyjne zgodnie z zaleceniami tej poradni.
3. U dzieci z zaburzeniami percepcji słuchowej:
o Nie ocenia się intonacji śpiewu
o Zwraca uwagę na zapamiętywanie pojęć abstrakcyjnych
4. U dzieci z zaburzeniami lateralizacji i orientacji przestrzennej:
o W zabawach ruchowo - muzycznych nie strofuje za pomyłki w orientacji
o Nie wymaga odwzorowywania kształtów geometrycznych, nie ocenia niewłaściwego rozplanowania rysunku, dysproporcji
o Ocenia pomysłowość rysunku, przy ocenie bierze pod uwagę opis ustny rysunku
5. U dzieci z zaburzeniami ruchowymi i manualnymi:
o Ćwiczenia manualne dostosowuje się indywidualnie do możliwości dziecka
o Rezygnuje się z gry na flecie na konto np. dzwonków lub instrumentu perkusyjnego
o Ocenia się wkład pracy i zaangażowanie
6. U dzieci z zaburzeniami parcjalnymi wzroku:
o Nie odpytuje się z graficznych oznaczeń muzycznych, plastycznych
o Nie ocenia się staranności wykonanej pracy
o Nie wymaga się gry na precyzyjnym instrumencie np. dzwonkach
7. U dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym:
o Pracuje się na konkretach
o Odpytuje ustnie, nie ocenia strony graficznej zeszytów
o Ćwiczy zaburzoną sprawność manualną poprzez mobilizowanie do gry na instrumentach perkusyjnych
o Bierze się pod uwagę trudności w sporządzaniu rysunków, odwzorowywaniu nut
8. U dzieci z dysleksją , dysortografią , dysgrafią:
o Nie ocenia się graficznej strony zeszytu
o Nie wymaga czytania nowych tekstów przy klasie
o Odpytuje się ustnie
9. Dzieci z ADHD — zespół nadpobudliwości psychoruchowej:
o Poświęca się dziecku więcej uwagi,
o Stosuje się krótkie zadania i konsekwentnie z nich rozlicza